Proteinové nápoje – co jste o nich možná nevěděli

20

Pravidelně cvičíte? Pak si možná doplňujete hladinu bílkovin pomocí proteinových nápojů a jiných potravinových doplňků. Dnes se ale budeme věnovat právě nápojům s vysokým obsahem proteinu, protože právě ty jsou v současné době mezi sportovci velmi oblíbené. Může za to nejen jejich chuť a konzistence, ale zejména vysoké procento proteinů, díky čemuž do svého těla člověk snadno dostane doporučenou denní dávku. Kolik proteinů vaše tělo potřebuje a z čeho se vlastně proteinové nápoje skládají?

K čemu jsou dobré proteinové nápoje

Pokud sportujete a obzvlášť pokud chcete nabrat svalovou hmotu, víte, že se bez bílkovin prostě neobejdete. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si jejich dostatečný přísun snadno a rychle zajistit. Skvělou volnou jsou právě proteinové nápoje, které seženete jak na internetových obchodech, tak ve fitness centrech nebo prodejnách se sportovní výživou. Proteinové nápoje můžete sehnat bez příchuti nebo například s příchutí čokolády, jahody a mnoha dalších. Většinou se proteinový nápoj připravuje z prášku, který smícháte s vodou a protřepete ve sportovním shakeru, který je speciálně pro proteinové nápoje určený. Při pořízení však počítejte s vyšší cenou, která se však stále vyplatí, když uvážíte, kolik litrů nápoje můžete z takového množství proteinového prášku vyrobit. Složení jednotlivých druhů se od sebe také velmi liší. Není problém sehnat proteinový nápoj ve vegan verzi, tedy bez přidání jakýchkoliv složek živočišného původu.

Kolik proteinu potřebujete a kdy jej bude třeba doplnit

Množství proteinu, které byste měli denně dostat do svého těla, se různě liší. Standardem u sportovců však jsou 2 gramy proteinu na jeden kilogram tělesné hmotnosti. Pokud je váš trénink intenzivní, budete potřebovat množství bílkovin opět o něco navýšit. Evidujte si množství přijatých bílkovin v průběhu celého dne a doplňte si chybějící množství pomocí proteinového nápoje. Ten je dobře vypít až po dokončení cvičení, kdy vaše svaly rostou. Stejně dobře jej ale můžete připíjet k snídani, která by měla být bohatá na sacharidy.

Z čeho se proteinový nápoj skládá

Na trhu existuje mnoho druhů proteinových nápojů, které se od sebe liší především složením. To si důkladně prostudujte, protože podle něj si vyberete ten nejvhodnější proteinový nápoj. Pokud například potřebuje nabrat nějaký ten kilogram, měl by výš proteinový nápoj obsahovat syrovátkový koncentrát. Vyhnout by se mu ale naopak měli ti, kteří špatně snáší laktózu. Pokud dáváte přednost rostlinným produktům, pak pro vás bude atraktivní sójový protein, který je rostlinného původu. Při redukci tělesné hmotnosti naopak uvítáte nejvíce takzvaný syrovátkový izolát, který obsahuji nízké množství laktózy, a konzumuje se právě při spalování tuků.