Nejčastější zranění v posilovně

7

I když chodíme do posiloven proto, abychom dělali pro své tělo to nejlepší, bohužel se nám může podařit přivodit si nepříjemný úraz. Ačkoliv nejsou úrazy v posilovnách časté, přesto k nim dochází. Většinou je to však tím, že návštěvník posilovny nezná všechna preventivní opatření, jak takovým zraněním účinné předcházet. Zbytečně riskují také ti, kteří neumí správně zacházet s posilovacími přístroji a věří, že na to přijdou metodou pokus – omyl. Omyl se jim v tomto případě může dosti škaredě vymstít.

Podvrtnutý kotník

Jedno z nejčastějších zranění v posilovnách je bezesporu podvrtnutý kotník. Bohužel je to také zranění, kterému se dá nejhůře předejít. Stačí trochu nepozornosti a nesnesitelná bolest je tu. Vzniká tím, že špatně došlápnete a vaše noha je namáhána víc, než je zdrávo. Vždy si před zahájením cvičení dopřejte důkladný strečink a protažení. Nepřetěžujte své tělo a posilujte je v mezích vašich aktuálních možností. Podvrtnutý kotník je velmi nepříjemná a bolestivá záležitost, která vyžaduje dlouhodobější léčbu. Nohu je třeba znehybnit a umístit do vyvýšení polohy. Následná léčba obsahuje i patřičnou rehabilitaci a balanční cvičení.

Poranění kolene

Asi to neuslyšíte rádi, ale pokud jste si jednou poranili koleno, je velká pravděpodobnost, že se vám tento úraz znovu vrátí. Bohužel se také jedná o jedno z nepočetnějších zranění, ke kterým během posilování dochází. Prevencí je jako obvykle důkladné protažení svalů před cvičením a v neposlední řadě také kvalitní obuv. Poraněné koleno patří ke zraněním, která se mohou po čase ozvat znovu. Snažte se proto tomuto nepříjemnému úrazy vyvarovat.

Bolesti šlachy

Jedno ze zranění, jehož léčbu není radno podceňovat, je bolestivá šlacha. Už při prvních známkách bolesti byste jí měli věnovat pozornost a okamžitě ji konzultovat se svým lékařem. Pokud dojde k přetržení šlachy, bude třeba operace. Pro vás to bude znamenat několik měsíců bez aktivního sportování a ani návrat do tréninkového režimu nebude snadný. Ačkoliv vás bolavá šlacha dokáže pěkně potrápit, nepodceňujte její léčbu a nevrhejte se brzy po operaci do svého zaběhnutého režimu. Vše potřebuje svůj čas a u zranění to platí dvojnásob.

Poranění svalů

Do posilovny chodíte své svaly cvičit, takže není překvapením, že někdy dojde k jejich poranění. Stává se to zejména začátečníkům, kteří to přeženou s tréninkem a stanoví si mety, které pro ně není možné dosáhnout bez zdravotních komplikací. K poranění svalů také dochází, když zapomenete na protažení před cvičením. Svaly většinou postačí léčit masážemi, případně návštěvou lékaře, který vám předepíše léky na uvolnění svalů, případně rovnou aplikuje injekci pro okamžitý účinek. Poraněný sval stáhněte obinadlem a dopřejte mu jemné masáže.