Motivace jako váš hnací motor

4

Pokud cvičíte, určitě znáte ten pocit, kdy se vám prostě nechce. Vymýšlíte si jeden důvod za druhým, abyste si obhájili, proč se právě dnes vyhnout tréninku. Taková situace většinou bohužel končí tak, že skutečně cvičit nepůjdete, protože váš mozek je přesvědčen, že to tak chcete. Pomoci vám v tomto případě může silná motivace, která dokáže opravdové zázraky.

Zapojte své přátele a známé

Chcete nabrat svalovou hmotu, ale bojíte se, že vám vaše chuť do tréninků nevydrží dlouho? Jednoduše svůj cíl sdělte svým známým. A to ať už při osobním setkáním, tak třeba jen na sociálních sítích. Když budete vědět, že o vašem záměru ví blízké okolí, těžko se vám bude od vámi stanoveného cíle upouštět. Takto získáte zcela nenápadně podporu ostatních, jelikož právě vaše obavy ze selhání budou tím, co vás donutí vždy na trénink znovu dorazit. Pokud se navíc k vaší výzvě rozhodne někdo další připojit, tím líp. S parťákem to jde vždycky líp. Už jen to, že jste spolu domluveni na konkrétní termín, pro vás znamená, že na trénink prostě jít musíte. Vzájemně se tak budete podporovat vždy, když bude mít ten druhý chuť to vzdát. Podobně fungují i různé mobilní aplikace, ve kterých můžete své sportovní úspěchy sdílet s lidmi z celého světa. Když uvidíte, že jste díky svým výkonům motivací pro spoustu dalších sportovců, budete skvěle motivováni i vy. Tato vzájemná podpora funguje spolehlivě v každém odvětví a je jedním ze způsobů, jak být výkonný a vydržet u svých vysněných cílů.

Odměňujte se jako ve škole

Ve školních lavicích jste za dobré studijní výsledky dostávali jedničky, v posilovně platí stejný princip, jen jsou jedničky nahrazeny odměnami, které si vy sami stanovíte. Stanovte si vždy několik menších odměn a jednu větší, které vám poslouží jako motivace. Například pokud se vám podaří uběhnout za den 5 kilometrů, odměníte se večer lenošením u filmu. Za pravidelnou docházku do posilovny si stanovte například odměnu v podobě lístků na fotbal nebo nového sportovního vybavení. Motivační systém odměn je tím nejlepším způsobem, jak u něčeho vydržet a dotáhnout danou věc do konce. Platilo to odmalička na děti, platí to i na dospělé. Odměny ale nemusí být vždy hmotného charakteru. Motivovat se můžete i metodou výhledu do budoucnosti, například když budu každý týden cvičit, mohu se v létě bez ostychu ukázat na pláži v plavkách. Budete se divit, jakou schopnost takový druh motivace má. Vždy, když máte chuť se na vše vykašlat, vzpomeňte si na odměny, které vás čekají, pokud ve svém snažení vytrváte. Dobré by bylo mít odměny neustále na očích, abyste si je takto mohli často připomínat. Zkuste na to jít pomocí motivačních obrázků, které si doma pověsíte na stěnu nebo nastavíte jako tapetu na plochu.