5 tipů pro růst svalů

18

Navštěvujete pravidelně posilovnu, ale pořád se vám nedaří efektivně budovat svalovou hmotu? Možná jste zapomněli na některé ze základních pravidel, díky kterému rostou svaly tak, jak by při aktivní posilování měly. Není se však za co stydět, když nevíte, jak na to. Spousta kulturistů také začínala špatně a podívejte, kam to dopracovali dnes. Pokud tedy i vy toužíte po efektivním růstu svalů, nezapomínejte na následující pravidla.

1) Dostatečný spánek

Stejně jako si malé děti potřebují po celém dni odpočinout, i sportovec potřebuje spánek. Během něj totiž dochází k samotnému růstu svalů a jejich regeneraci, takže pokud svůj spánek zanedbáváte a dlouho ponocujete, zamyslete se, jestli je to pro vaše tělo to pravé. Kolik hodin byste měli spát je individuální, protože někdo potřebuje devět hodin spánku, někomu stačí hodin pět. Vyzkoušejte si například během víkendu, kolik hodin spánku potřebujete a podle toho si určete, kdy budete chodit spát a kdy vstávat. Dostatečný spánek je také skvělý pro start nového dne a obzvlášť tehdy, začínáte-li ho posilováním.

2) Pestrý jídelníček

Pro budování svalů budete potřebovat zvýšit příjem bílkovin a sacharidů. Způsobů, jak je do svého jídelníčku zakomponovat, je mnoho. Vy můžete vyzkoušet například různé proteinové nápoje, doplňky stravy nebo zkrátka a dobře si dáte s přípravou svých jídel více záležet a zjistíte si, jaké živiny které potraviny obsahují, a v jakém množství byste je měli konzumovat, aby vaše tělo fungovalo a svaly rostly. Nezapomínejte ani na kuřecí a rybí maso, tvaroh a pochopitelně také zeleninu a ovoce.

3) Nechejte si poradit od trenéra

Nejste si jisti, zda cviky provádíte správně? Než je dělat špatně a způsobit si zdravotní problémy, rozhodně bude lepší, když se obrátíte na osobního trenéra. Sice si budete muset za lekci připlatit, avšak věřte, že tato investice se vám rozhodně vyplatí. Osobní trenér je tu od toho, aby vám ukázal správné techniky jednotlivých cviků. Může vám ale také poradit s kombinací jednotlivých cviků nebo vám rovnou sestaví cvičební plán na míru. Nebojte se na něj obrátit a požádat jej o radu či doporučení.

4) Posilujte pravidelně

Pokud chcete, aby vaše svaly narostly, budete se muset v posilovně ukázat alespoň dvakrát týdně. V opačném případě by takové občasné posilování nemělo valný smysl. Snažte se posilovat pravidelně a to tak, aby vaše tělo nezahálelo, ale přitom také mělo dostatek času na regeneraci svalů. Zkuste dvakrát nebo třikrát týdně navštívit posilovnu a o víkendu například bazén.

5) Dodržujte pitný režim

Ze všech stran dnes člověk slyší, že by měl dodržovat pitný režim, ale stále toto pravidlo řada z nás ignoruje. Pokud to myslíte s posilováním vážně, bez dostatečného přísunu tekutin se prostě neobejdete. Hlídejte si proto množství tekutin, které vaše tělo potřebuje pravidelně doplňovat.